דין דיאגנוסטיקה - חטיבת הסוכרת - אלכוהול וסוכרת

שירות לקוחות
04-6175390

אתר לצוותים הרפואיים
https://hcp.accu-chek.com/

אלכוהול וסוכרת

נכתב ע"י: עופר סגלי | שלישי, 29 דצמבר 2015
עודכן לאחרונה: חמישי, 28 ספטמבר 2017

זהו צו 8 לכבד ! האלכוהול זורם בהמוניו ורמות הסוכר צונחות

החלק הראשון - הכבד והאלכוהול

לכבד שלנו יש משימה סודית חשובה, היא נקראת גלוקוגנזיס. גלוקו – מה? רגע מיד נסביר. הגלוקוגנזיס הינו תהליך בו הכבד משחרר גלוקוז ממחסן הגליקוגן (Glycogen). גלוקוז בכבד? רגע, איך הוא הגיע לשם.
הכבד מקבל את הגלוקוז משני מקורות:

1. מהמזון שאנו אוכלים – הגלוקוז מפורק מהמזון ומאוחסן בכבד בתצורת גליקוגן (Glycogen).
2. מפירוק שומן ושריר.

מטרת המאגרים היא לעת חירום, ברגע שמשתחררת הודעת צו 8 בעקבות אירוע היפוגליקמיה, מתקבל שדר בכבד ואיתו ההוראה לשחרר גלוקוז כדי למנוע את ירידת הסוכר או לפחות להאט אותה עד כמה שניתן.
האלכוהול, מונע מהכבד לשחרר את הגלוקוז. איך זה קורה אתם בטח שואלים את עצמכם.

5 דקות לאחר צריכת האלכוהול, הוא נע מהקיבה למחזור הדם. כ-90 דקות לאחר מכן, רמת האלכוהול בדם תהיה הגבוהה ביותר. זכרו, הקיבה אינה מפרקת את האלכוהול, זה התפקיד של הכבד. הגוף שלנו מזהה את האלכוהול כרעל והכבד עובד במרץ כדי להיפטר ממנו, התהליך יכול לקחת זמן רב ותלוי במספר משתנים ועשוי להגיע גם לעד 8 שעות. לכן ישנו סיכוי גבוה במיוחד להיפוגליקמיה בטווח של 8 שעות מרגע שתיית האלכוהול.

בזמן שהכבד עסוק בפירוק האלכוהול, מנגנון שחרור הגלוקוז נסגר. כולם עסוקים במטרה אחת בלבד, לפרק את האלכוהול. מכאן, אין שום מנגנון הגנה. ההיפוגליקמיה תגיע ועשויה להיות קשה במיוחד.

החלק השני – להיות בעניינים

להיות סוכרתי משמעו להיות קשוב לצרכיו של הגוף שלך. לרוב גם מומלץ להיות עם מחשבה בהירה ולהזריק את המינון המומלץ של האינסולין או כל תרופה אחרת. עדיף לא להיות שתוי ובמקביל לקחת מינון שגוי של אינסולין ומשם המדרון חלקלק.
הסימן החשוב ביותר שיש לתת עליו את הדעת הוא ההיפוגליקמיה, אם שותים הרבה תחושת השליטה תאבד בדיוק כמו שלא ניתן לנהוג לאחר שתיית אלכוהול. הספרות מלאה במקרים קשים כתוצאה משתייה מופרזת של אלכוהול שגרמה להיפוגליקמיה ובמקרים מסוימים למוות.

Diabetesalcohol infografic

החלק השלישי – ואם שתיתי יותר מדי?

הקפידו לאכול ארוחה או חטיף לפני השינה, השתדלו שזה יהיה מזון שמעלה באיטיות את רמות הסוכר בדם ו אל תלכו לישון לפני שבדקתם סוכר במד הסוכר.
אל תלכו לישון אם רמות הסוכר טובות ובטווח היעד. רמת הסוכר בדם עשויה לרדת. לכו לישון עם רמות סוכר גבוהות מהנורמל. אל תשכחו, מנגנון ההגנה של הכבד אינו זמין – הוא עסוק, לא ולא יעזור אם תשאירו הודעה וגם אין לו ווטסאפ.

יכול להיות שגם יהיה מומלץ להפחית את מינון האינסולין בלילה כדי להימנע עד כמה שניתן מירידת רמת הסוכר. התייעצו עם הרופאים מה טווח היעד המומלץ ומה מינון האינסולין שכדאי להזריק.

כוונו שעון מעורר לאמצע הלילה, כן אני יודע. באמת שאני יודע. אבל, עדיף לבדוק סוכר באמצע הלילה מאשר לקבל היפו קשה, לא?
הגעתם הביתה מאוחר, יכול להיות שכדאי שתעירו מישהו מבני הבית, אז אולי בתחילה הם יכעסו אבל הם יכולים להיות אלו שיסייעו לכם בעת צרה.

החלק הרביעי – תמיד כדאי שתהיה תוכנית גיבוי

שוחחו עם הרופא, התייעצו איתו מה לעשות כששותים אלכוהול, בנוסף כתבו לכם תוכנית מה קורה אם אתם שותים. עדיף להיות מוכן מראש מאשר..
לפני היציאה מומלץ שתיידעו את החברים שלא כל כך כדאי שתשתו הרבה בגלל הסוכרת ושישנו סיכוי שהסוכר יצנח. כך, אולי הם לא ידחקו בכם לשתות, ואם לפתע תחושו ברע הם יהיו הראשונים שיוכלו לסייע.

טיפ של אלופים:
ככל שחולף הזמן, האלכוהול יוריד את רמות הסוכר, כדי להימנע מכך, הקפידו לאכול בזמן השתיה. אכלו גם לפני השינה ולכו לישון עם רמות סוכר גבוהות יותר מהטווח המומלץ. קחו את זה בקלות! תהנו ותדאגו שיהיו אתכם עוד אנשים שיעזרו לכם בעת הצורך.

החלק החמישי – אלכוהול ועוד

אלכוהול אינו משחק תפקיד רק בסוכרת. המקורות הספרותיים מראים שצריכה מופרזת של אלכוהול תורמת להשמנה, לחץ דם גבוה, שבץ, מחלות לב, מחלות כבד בקיצור, הבנתם.
צריכה מופרזה גם גורמת לתחושה לא טובה לגוף, הגברת חרדה, כאבי ראש ובטן, הפרעות בשינה, פגיעה בזכרון ועוד.

החלק השישי – יש רמת אלכוהול מומלצת?

הימנעות תמיד עדיפה. בלי דאגות לכל מה שנכתב למעלה. אך כולנו רוצים ליהנות ממשקה אחד מדי פעם, לא? לכן, עשו זאת בזהירות, היו קשובים לגופכם והקפידו כל הזמן לבדוק את הסוכר, אכלו משהו יחד עם האלכוהול ולא לשתות כשהבטן ריקה.

 

00222 facebook banner accu chek connect 1200X400 b 1

 

שתף את הכתבה!
הכתבה עזרה לך? השפיע עליך? דרג אותה!
(12 הצבעות)
9582 צפיות

הכתבות המעניינות ביותר

השתתף בדיון!

רוצה להישאר מעודכן? לקבל למייל את הכתבות הכי מעניינות? הירשם עכשיו לרשימת התפוצה שלנו! Invalid Input Invalid Input Invalid Input