דין דיאגנוסטיקה - חטיבת הסוכרת - האם גורמי סביבה אחראים לסוכרת סוג 1?

שירות לקוחות
04-6175390

אתר לצוותים הרפואיים
https://hcp.accu-chek.com/

האם גורמי סביבה אחראים לסוכרת סוג 1?

נכתב ע"י: עופר סגלי | ראשון, 28 ספטמבר 2014
עודכן לאחרונה: ראשון, 28 ספטמבר 2014

גנטיקה או הסביבה, במי תלויה האשמה?

האם הגנים אחראים לסוכרת סוג 1? כנראה אבל לא רק. הגנטיקה בוודאות משחקת באחד התפקידים, אך שכיחות מקרי סוכרת סוג 1 נמצאת בעלייה שנתית ממוצעת של 3% אצל ילדים החיים באזורי תעשייה החל משנות ה50 של המאה החולפת(Diamond Project Group 2006), וכנראה שהסיבה לעלייה אינה יכולה להיפתר רק בתשובה - זאת הגנטיקה. גנים מסוימים, במיוחד אלו הקשורים למערכת החיסון עשויים להגן אך גם להיות אחראים להתפרצות סוכרת סוג 1. כל אחד יכול לפתח את המחלה, גם אלו עם גנים בסיכון נמוך ולא רק אלו עם הגנים בסיכון הגבוה.

מה תפקיד הסביבה?
החוקרים לרוב מסכימים כי השכיחות העולה בסוכרת סוג 1 חייבת לבוא מהגורמים הסביבתיים. מהם אותם גורמים סביבתיים? זהו עדיין תחום אפור שדעות החוקרים חלוקות עליו.
וירוסים – בין אם מעט מדי או הרבה מדי, חוסר בויטמין D, חיידקי מעיים, כימיקלים, עודף משקל – השמנת יתר, גורמי דיאטה שונים ובהם חלב פרה וגלוטן. באותה מידה זה יכול להיות שילוב של מספר מאפיינים יחד עם משחקי תפקידים ששונים מאדם אחד לאחר, בהתאם להרכב הגנטי ובכך הופכים את זיהוי השורשים להתפתחות המחלה למלאכה קשה לזיהוי.

child water 600w

וירוסים?
החוקרים בודקים את הוירוסים כגורמי סוכרת סוג 1 כבר למעלה ממאה שנים, אך הוכחה חד משמעית איין. ב1864 הציע רופא לראשונה אפשרות שנגיף החצבת אחראי לסוכרת ורופאים נוספים הבחינו בשכיחות גבוהה יותר של סוכרת בעת התפרצות חזרת. כיום ישנם עדויות מוצקות שוירוסים עשויים לתרום להתפתחות סוכרת סוג 1 אצל בני האדם, (לדוגמא – וירוסים גרמו לסוכרת בחיות מעבדה, וסימני וירוסים נמצאו בלבלב של סוכרתיים) אך מדענים אחרים עדיין מטילים ספק בקישור.

גם אם וירוסים הם האחראים לסוכרת, מאז שנות ה50 של המאה החולפת לא נצפתה עלייה בשכיחות של אותם הוירוסים ולא בטוח שהם יכולים לתת הסבר בעלייה בשכיחות בסוכרת סוג 1. אמנם ישנם מעט מחקרים שבודקים כימקלים תעשייתיים, אך במחקרים אלו נמצא קשר בין סוכרת סוג 1 בבני אדם וחשיפה לזיהום אוויר, PCBs וניטריט. במחקרים שנעשו בחיות נמצא קשר גם בעקבות חשיפה ל-BPA (כימיקל נפוץ בתעשיית הפלסטיק). למרות הממצאים שלכאורה מראים הקשר להתפתחות סוכרת סוג 1, אין מחקרים המציעים פתרון או אמצעי מנע. מספר מחקרים מקדימים בוצעו אך ללא תוצאות.

האם חשיפה לגורמים סביבתיים בגיל צעיר עשויה להשפיע בהתפתחות סוכרת סוג 1 בהמשך החיים?
ישנם מחקרים הטוענים שחיסרון בויטמין D במהלך ההיריון עשוי לגרום לעלייה בשכיחות הופעת סוכרת סוג 1 כמו גם בזמן השנים הראשונות של הילד, מאידך ישנם מחקרים שלא מצאו קשר. כמו גם מדענים חלוקים האם הנקה מייצרת חסם הגנה מפני המחלה, יש חוקרים הטוענים שכן. אך תמימות דעים בין החוקרים היא שחשיפה למזון מוצק לפני גיל 3 חודשים קשורה להתפתחות מחלות אוטואימוניות כמו גם סוכרת סוג 1.

אתם מוזמנים לקרוא עוד על הנושא כמו גם מחקרים שנעשו בתחום - http://www.diabetesandenvironment.org/

לשרשור מחקרים: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?cmd=historysearch&querykey=7

 

שתף את הכתבה!
הכתבה עזרה לך? השפיע עליך? דרג אותה!
(1 הצבעות)
13498 צפיות

הכתבות המעניינות ביותר

השתתף בדיון!

רוצה להישאר מעודכן? לקבל למייל את הכתבות הכי מעניינות? הירשם עכשיו לרשימת התפוצה שלנו! Invalid Input Invalid Input Invalid Input