דין דיאגנוסטיקה - חטיבת הסוכרת - סוכרת - לדעת יותר

שירות לקוחות
04-6175390

אתר לצוותים הרפואיים
https://hcp.accu-chek.com/

הדרך לאיזון מתחילה כאן!

סוכרת - לדעת יותר

עוד בסדרת - סוכרת, לדעת יותר

מנפצים את המיתוסים

לוקחים אחריות

ההיסטוריה של הסוכרת

הגורם לסוכרת

פתרון אפשרי?

 מנפצים את המיתוסים

לאחר האבחון עם הסוכרת לרוב תהיו מוצפים במידע רב ולא תמיד יהיו לכם את הכלים לדעת מה הוא הנכון או הלא נכון ואיך צריך להתנהל. חלק מהמיתוסים מבוססים על מידע מלפני כ 20-30 שנים, אחרים פשוט אינם נכונים. החלטנו לפזר מעט את ענן הערפל סביב אותם המיתוסים – אז בואו נתחיל לשבור אותם.

מיתוס – סוכרת נגרמת מאכילת יתר של סוכרים.
עובדה – אף אחד לא באמת יודע להצביע מהי הסיבה למחלת הסוכרת, אבל אנחנו יודעים לומר מה לא גורם לה לפרוץ. למרות שסוכרת סוג 2 מקושרת להשמנה וגנטיקה משפחתית היא לרוב לא מקושרת לאכילת יתר של סוכרים.

מיתוס – אנשים עם סוכרת אינם צריכים לאכול סוכרים, הם צריכים לאכול מזון מותאם במיוחד בלבד.
עובדה – עד לפני מספר שנים מיתוס זה נחשב לנכון. רק במהלך שנות ה90 האיגוד האמריקאי לסוכרת שינה את עמדתו לאחר מחקרים רבים שיצאו בתחום התזונה. כיום, אנו לא מגדירים סוגי מזון כמחוץ לתחום עבור הסוכרתי כל עוד הם נלקחים במינונים נכונים ובמסגרת ארוחה מאוזנת והתייעצות עם דיאטנית. למעשה, למזונות רבים שמוגדרים ללא סוכר מתווספים מיני רבים של תחליפים שלפעמים עדיף פשוט לאכול את המזון הרגיל. לרוב גם תגלו שגם לא קיים הפרש בכמות הפחמימות.

Doctor12 500x189 R

מיתוס – אנשים עם סוכרת לא יכולים לבצע עבודות שונות.
עובדה – במשך שנים רבות סוכרתיים לא יכלו להתגייס, לנהוג במשאית ולעסוק במקצועות מגוונים. אך כאשר הזמן חלף התגלה שסוכרתיים מגלים יותר אחריות על גופם ובריאותם שמחסומים אלו נפרצו מזמן. כיום, סוכרתיים משתתפים כספורטאים אולימפיים ויש כאלו שלקחו על עצמם להראות לעולם שסוכרת לא מציבה בפניהם שום מכשול.

מיתוס – נשים עם סוכרת לא יכולות להיכנס להריון או להניק
עובדה – לפני כניסה להריון נשים עם סוכרת צריכות להתייעץ עם הצוות הרפואי על מנת להגיע לאיזון לפני ההריון ובמהלכו. הסיכוי להעברת סוכרת סוג 1 לעובר אצל נשים עם סוכרת סוג 1 הוא 1-2%. אצל נשים עם סוכרת סוג 2 הסיכוי הוא 30%. הנקה מאד מומלצת מכיוון שהיא עבודה חשובה הן לאם והן לתינוק. במידה ואת בוחרת להניק חשוב להתייעץ עם הצוות הרפואי לבניית תפריט מאוזן.

מיתוס- בועת אוויר במחט הזרקת האינסולין עשויה לגרום לנזק
עובדה – בועת אוויר יכולה להיות מסוכנת רק אם לא ניתן למדוד במדויק את מינון האינסולין ואנחנו לא רוצים שבמקום אינסולין יהיה מתן של אוויר אין זה מסוכן אלא רק מהבחינה שהגוף פשוט לא יקבל את המינון הנכון. מכיוון שאינסולין אינו מוזרק לוריד, בועיות אוויר לא אמורות לעורר בעייה או סיכון.

מיתוס – כאשר התחלנו בטיפול תרופתי או באינסולין אנו יכולים לאכול הכול
עובדה – תרופות בין אם בכדורים או זריקות כמו גם אינסולין, הם רק חלק מתהליך הטיפול. תהליך זה מלווה בבניית תפריט תזונה, פעילות גופנית. שמירה על כללים אלו יסייעו להגיע לאיזון טוב יותר ולשמור עליו לאורך זמן. כיום, עדיין אין מרפא לסוכרת ותרופות לא יכולות להחליף לגמרי את השמירה על הגוף.

 

לכתבה הבאה בסדרה >