דין דיאגנוסטיקה - חטיבת הסוכרת - מהם הגורמים לחמצת קטוטית סוכרתית (DKA) ? – הסיבות, הסימנים והטיפול.

שירות לקוחות
04-6175390

אתר לצוותים הרפואיים
https://hcp.accu-chek.com/

מהם הגורמים לחמצת קטוטית סוכרתית (DKA) ? – הסיבות, הסימנים והטיפול.

נכתב ע"י: עופר סגלי | חמישי, 26 נובמבר 2015
עודכן לאחרונה: חמישי, 26 נובמבר 2015

סיפור שכך היה

"היא באה אליי לפני השינה, ספרה שיש לה בחילה קלה, רצתי מהר לסלון להביא את מד הסוכר, בדרך שמעתי שהיא מקיאה. ניקיתי לה את הפנים וחיבקתי אותה חזק. דקירה, טיפת דם ומד הסוכר הראה 410, כל שאני זוכר אח"כ שתוך שעה כבר הייתה מחוברת אל גופה ה קטן צינורית ארוכה עם נוזל, הרופא החל להסביר שהנוזל שוטף לה משהו בגופה הקטן ותך כמה שעות הכול יהיה בסדר וכמה טוב שהגענו מהר."

נשמע לך מוכר? אין הורה וגם לא סוכרתי שחווה חמצת קטוטית סוכרתית שיכול לשכוח את התחושה הזאת.

מהי חמצת קטוטית סוכרתית?

חמצת קטוטית סוכרתית (DKA – Diabetic Ketoacidosis - בהמשך תקרא בקיצור חמצת) נגרמת כתוצאה ממחסור באינסולין אך לרוב גם מרמות סוכר גבוהות בדם. רמות הסוכר הגבוהות בדם גורמות לתגובת שרשרת שמובילה לייצור חומצות אורגניות הנקראות קטונים או גופיפו קטו. הקטונים, אצטון, אצטואצטט ובטא הידרוקסי בוטראט הינם חומצות מסיסות במים אשר יכולות לנוע במחזור הדם ויכולות לשמש את הגוף גם ליצירת אנרגיה.

הגלוקוז, משמש כרכיב חיוני ביצור אנרגיה בתוך התא וכאשר הגלוקוז אינו מגיע לתא, הגוף מחפש מקור אנרגיה חלופי, אנרגיה זו מגיעה מפירוק השומנים. היווצרות הקטונים היא תוצר הלוואי מפירוק השומנים אשר משבשת את המאזן הכימי בגוף והופכת את הדם לחומצי, מכאן בא השם חמצת. חמצת לרוב קורית אצל סוכרתיים סוג 1, אך היא יכולה להתפתח אצל כל סוכרתי בכל גיל, נשים וגברים כאחד.

ניישר קו לפני שנמשיך, DKA וקטוזיס (שנגרם מתזונה מופחתת פחמימות) הם שני דברים שונים, הסירו דאגה מהלבלב, אני אכתוב על כך במאמר נפרד.

dka

מהו הגורם לחמצת?

אם נפשט את זה, סוכרת סוג 1 משמעותה שהגוף אינו מסוגל לייצר אינסולין או שהוא מייצר כמות מזערית. האינסולין, שנוצר בלבלב הוא הורמון אנבולי שמשמש לבניית הגוף ותפקידו המרכזי הינו הכנסת הגלוקוז לתוך התאים למטרת יצירת אנרגיה. .
כאשר האינסולין אינו זמין, הסוכר נשאר במחזור הדם ומכאן שרמות הסוכר בדם נשארות גבוהות. במקביל, מתחיל פירוק של שומן שבמהלכו נוצרים קטונים שמשתחררים למחזור הדם ולשתן. כאשר רמת הקטונים ממשיכה לעלות, רמת החומציות בדם הופכת למסוכנת או במילים קצרות נוצרת חמצת.

אצל אנשים בריאים במצב של צום, אמנם רמות הגלוקוז בדם יהיו נמוכות, ישוחררו חומצות שומן לאנרגיה ורמת הקטונים בדם תעלה אבל תמיד ישאר אינסולין בדם שימנע הידרדרות לרמת חומציות מסוכנת. אצל סוכרתיים כאשר הם לא מקבלים אינסולין כלל (מסיבות שונות ) אין מתווך שידאג לשמור על רמות קטונים סבירות ולכן החמצת עלולה להידרדר למצב מסכן חיים

אבל למה רמות הסוכר גבוהות? רמות הסוכר עולות (לרוב מעל 300 מג/דל( מכיוון שהגלוקוז לא נכנס לתאים ובוסף מכיוון שהכבד יוצא לקרב! הוא מתחיל במקביל לשלוח עוד ועוד גלוקוז למחזור הדם ( מכיוון שמרגיש במחסור באנרגיה ), אך אותו גלוקוז נהיה חסר תועלת כי אינו יכול להיכנס לתאים עקב המחסור באינסולין. רמות הסוכר הגבוהות בנוסף לרמת החומציות המסוכנת עלולה להוביל להידרדרות מסוכנת ואף למוות.

החמצת עשויה להיות אחד מהסימנים לאבחון ראשוני של הסוכרת, אנחנו מתנהגים רגיל ביום יום, מתעלמים מהאזהרות המקדימות שהגוף נותן לנו: יובש בפה, מתן שתן תכוף, ירידה במשקל – כאן אנחנו בכלל מרוצים, אנחנו מאמינים שגילינו דיאטת קסמים אבל הכול אשליה, הירידה במשקל היא כחלק מאותו פירוק שומני ולאחר מכן פירוק שרירי. לבסוף, החלטנו ללכת לעשות בדיקות ובערב אנחנו מקבלים טלפון בהול מהרופא לסור מהר למיון.

החמצת יכולה כמובן לחזור שוב אצל סוכרתיים עם סוכרת סוג 1, זיהום, פציעה, מחלה, התייבשות, מחסור באינסולין או אפילו ניתוח עשוי לגרום להתפתחות חמצת ואילו אצל אנשים עם סוכרת סוג 2 הסיכון לפתח חמצת קיים, אך נדיר, ולרוב יבוא בעקבות מחלה חריפה.

הטיפול בחמצת קטוטית סוכרתית

אם ישנו חשש להתפתחות חמצת, יש צורך לקבל טיפול בהקדם בחדר מיון. החמצת היא מצב מסוכן שעשוי להתדרדר באם לא תטופל, בהתאם לחומרה ולתוצאות המעבדה יחליט הצוות הרפואי אם יש צורך באשפוז.

בבית מומלץ תמיד שיהיו מקלונים לבדיקת קטונים בשתן. זוהי בדיקה ביתית פשוטה מאוד, שנותנת תוצאה כעבור מספר שניות. לוקחים כוסית קטנה, נונתים דגימת שת ומכניסים את הסטיק לשניה ומוציאים, לאחר מכן מסתכל על האריזה ומשווים את הצבעים, בהתאם לחוזק הצבע נדע את כמות הקטונים.

ראו עוד: מקלונים לבדיקת קטונים בשתן עכשיו ברכישה אונליין.

הטיפול בבית החולים

נוזלים – בין אם על ידי שתייה או דרך הוריד, המטופל יקבל נוזלים עד שתחלוף סכנת ההתייבשות. התייבשות הוא מצב מסוכן מאוד עבור סוכרתיים במיוחד לאלו הרגישים יותר לפתח חמצת.
אלקטרוליטים – רמת אלקטרוליטים היא קריטית לסובלים מחמצת והטיפול באלקטרוליטים הוא מרכיב עיקרי בטיפול. רמות נמוכות של אינסולין משפיעות על איזון האלקטרוליטים כמו אשלגן, נתרן וכלוריד. חוסר איזון אלקטרוליטי הוא מצב מסכן חיים.
אינסולין – מכיוון שרמות נמוכות של אינסולין משחקות כמרכיב עיקרי בחמצת, הטיפול באינסולין הופך להיות גורם מפתח בטיפול. בתחילה יינתן אינסולין דרך הווריד אך לאחר הגעה לרמות סוכר נמוכות יוחלף הטיפול בהזרקות

לאחר שוך הסערה, כאשר סכנת חמצת חלפה, יהיה זה הזמן לבדוק את הסיבות שהובילו לחמצת, סביר להניח שהצוות הרפואי ישב ויבדוק את הגורמים ובהתאם גם ישנה את תוכנית הטיפול וזאת על מנת למנוע הישנות המקרה.
חמצת אינה דבר שיש להקל בה ראש, לכן בכל חשד אנא פנו לטיפול רפואי בהקדם.


אל תשכחו להגיב ולשתף אותנו בסיפורים שלכם!

שתף את הכתבה!
הכתבה עזרה לך? השפיע עליך? דרג אותה!
(13 הצבעות)
19815 צפיות

הכתבות המעניינות ביותר

השתתף בדיון!

1 תגובה

  1. שני, 30 נובמבר 2015 18:21 פורסם ע"י בעילום שם

    היו לי הרבה פעמים אצטון, סוכר גבוה, ובחילות, למרות הכל נתתי אינסולין, והדבר חלף בלי לעשות מזה עניין. יש לי סוג 1 כ40 שנה ב"ה.

רוצה להישאר מעודכן? לקבל למייל את הכתבות הכי מעניינות? הירשם עכשיו לרשימת התפוצה שלנו! Invalid Input Invalid Input Invalid Input