דין דיאגנוסטיקה - חטיבת הסוכרת - סוכרת הריון

שירות לקוחות
04-6175390

אתר לצוותים הרפואיים
https://hcp.accu-chek.com/

סוכרת הריון

נכתב ע"י: System | רביעי, 08 אוקטובר 2014
עודכן לאחרונה: רביעי, 08 אוקטובר 2014

סוכרת הריון הינה תופעה מוכרת, כ- 5% מהנשים סובלות ממנה ובמרבית המקרים הסוכרת נעלמת לאחר הלידה. סוכרת הריון הינה תוצאה של התנגדות מסוימת להורמון האינסולין, דבר אשר מוביל לחוסר איזון בסוכר ובפחמימות ובא לידי ביטוי ברמות סוכר גבוהות בדם. כמויות הסוכר אשר נמצאות בדמה של האם, עוברות אל גופו של העובר אשר מנסה להכניס אותן לתאים, כתוצאה מכך, מפריש גופו של העובר כמות רבה של אינסולין והוא גדל באופן מהיר עד שנהיה גדול מעוברים רגילים אשר נמצאים באותם שלבי הריון. משקלו של היילוד עשוי להגיע לכ- 4 ק"ג ומעלה, דבר אשר מקשה על הלידה. כיום, מופנות מרבית הנשים ההרות (בישראל) לביצוע בדיקת סקר לאבחון סוכרת הריון. הבדיקה מתבצעת בין השבועות ה- 24 -28 והיא בוחנת את התמודדות גופה של האשה עם העמסת סוכר בשתייה.

מהם הסיכונים של סכרת הריון ?

במקרים של סכרת הריון ישנו חשש מחוסר התקדמות בלידה ומביצוע ניתוח קיסרי או לידת מכשירים (במהלך לידת מכשירים משתמש הרופא במלקחיים או בוואקום) . סיכונים נוספים הינם קרעים ופרע כתפיים. במצב של פרע כתפיים, הכתפיים "נתקעות" וקשה לחלץ אותן. כמו כן, עלולות להיווצר בגופו של התינוק רמות גבוהות של אינסולין. רמה גבוהה מידי של ההורמון, עלולה להוביל לנפילות סוכר.

כיצד ניתן לטפל בסוכרת הריון ?

טיפול בסוכרת הריון ישתנה בהתאם למצבה של האשה – במידה והתגלה כי לאחר הצום רמת הגלוקוז תקינה, יכלול הטיפול דיאטה בלבד. במידה ורמת הגלוקוז לאחר הצום גבוהה מהרמה התקינה, יכלול הטיפול תרופות, זריקות אינסולין ולעיתים כדורים. נוסף על כך, יהיה צורך בדיאטה, ביצוע פעילות גופנית באופן סדיר ומעקב צמוד אחר רמות הסוכר בדם. בדיקת רמות הסוכר בדם תתבצע באמצעות מד סוכר (גלוקומטר, אותו ניתן לרכוש אצלנו בחברת דין דיאגנוסטיקה) ופגישות מעקב במרפאה בעלת ניסיון בתחום. כמו כן, רצוי לבדוק את כמות מי השפיר על ידי אולטרא סאונד. במידה והעובר גדל במהירות רבה מידי, יוכלו הרופאים להחליט לבצע זירוז לידה (הדעות בנוגע לנושא שנויות במחלוקת).

לסיכום :

באמצעות מעקב צמוד וטיפול מתאים - בדיקות שגרתיות של רמות הסוכר בדם באמצעות רופא מנוסה ושימוש במד סוכר , תזונה נכונה, ביצוע פעילות ספורטיבית ושימוש באינסולין, כדורים ותרופות במידת הצורך, יהיה ניתן להפחית את הסיכון לעובר בצורה ניכרת.

 

שתף את הכתבה!
הכתבה עזרה לך? השפיע עליך? דרג אותה!
(0 הצבעות)
12667 צפיות

הכתבות המעניינות ביותר

השתתף בדיון!

רוצה להישאר מעודכן? לקבל למייל את הכתבות הכי מעניינות? הירשם עכשיו לרשימת התפוצה שלנו! Invalid Input Invalid Input Invalid Input